Menü Kapat

Hac Notları

Hac Notları

3 Comments

 1. Ekrem TANRIVERDİ

  Sizin kaleminizden haccı ve hacda yaşananları okumaktan oldukça haz aldim. Bu nedenle teşekkür ediyorum.Ayrica Allah ibadetlerinizi ve haccinizi kabul etsin.

 2. Hüseyin AK

  Abi, alanım açısından bakıyorum:Enfes bir dil ve inanılmaz akıcı bir üslup. Bir solukta okudum. Çok kapsamlı ve çok istifade ettim. Allah kabul etsin inşallah bize de nasip etsin.

 3. Aslan Karagul

  Ustadım
  Hac notlarınızı zevkle okudum. 10-15 sene öncesini aynen tekrar hatırladım. Bir seferinde görevli olarak, diğer seferinde öğretim üyesi olarak (Rabı’tanın davetiyle) umre ve hac’da bulundum. Her kisinde de S.Arabistana giriş ve çıkışta çektiğimiz eziyeti 30 senelik Avrupa yolculuğumuzda hiç bir hava alanında çekmedik. Hele bir keresinde biz bir adres aramak için Mekke’nin kenar mahallelerinden birine gitmiştik. Hayatımda ilk defa ne sokak ismi, ne ev numarası olmayan bir şehir-mahallesi orada gördüm. Demek ki halen fazla bir şey değişmemiş. Anlattığınız eksiklik ve acayiplikler o günlerde daha da fazla idi ama şimdiki gibi raylı bir sistem de yoktu mesela. Gerçi olsa Arab eşrafından bize sıra mı gelecekti, bakın bu imkan bile bu gün kimlere tahsis edilmiş ! Teknik sıkıntı ve eksiklikler bir yana şahsen beni en çok üzen Müslümanların inanç ve amel durumları ile bahsettiğiniz gibi basmakalıp du’a ve ibdet anlayışları. Bu konudaki bütün eleştirilerinize katılıyorum. Sadece, Haseki’de A.Muhtar hocamızdan aldığımız tercüme, tefsir ve yorum dersleri istikametinde Furkan suresi 77. ayette geçen: ‘Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin ki’ ! şeklinde ifade edilen ayeti kerimeyi ben acizane ‘ sizin bir isteğiniz (iradeniz) yoksa Allah ne yapsın’ şeklinde biraz farklı anlıyorum. Çünkü du’a demek malum istemek, istekte bulunmaktır. Yani bir şeyin oluşması için hareket etmeyi, aksiyonda bulunmayı istemektir ki o şey olsun. Yoksa sizin de ifade ettiğiniz gibi yan gelip yatarak Allah’tan beklemek şeklinde değil. Böyle bir şeyin olduğunu hiç görmedik, işitmedik.
  Elinize sağlık, bu küçük ama anlamı büyük notlarınızdan çok şey öğrendik, özellikle de bakarken düşünmeyi ve iç muhasebeyi. Demek ki filozoflar haccı’da böyle yaparmış ! Keşke günlük ibadetlerimizi de böyle iç muhasebemizi yaparak yapabilmeyi öğrenebilsek!
  Tavsiyem bu notlarınızı, belki biraz daha genişleterek bir kitapçık şeklinde yayınlamanız dır. Böylece İnternet imkanı bulamayanlar da, bir çok noktaların altını çizerek, istifade etme imkanı bulabilirler.
  Selam ve muhabbetle,
  Arslan Karagül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir